İnşaatlarda Kullanılan İş Güvenliği Ekipmanları Nelerdir ? Ne İşe Yararlar ?

İnşaat alanları, tüm dünyada ve ülkemizde, en sık iş kazası yaşanan ve son derece tehlikeli çalışma koşullarına sahip olması nedeni ile iş güvenliği konusunda en riskli sektörler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu durumun büyük bir problem haline gelmesini, iş kazalarının yaşanmasını ve ölümlü kazalar meydana gelmesini tetikleyen en önemli neden, her projeye uygun çalışma koşulları hazırlanmaması, sıradan güvenlik ve sağlık önlemlerinin uygulanmakta olmasıdır.

Çalışma alanlarında iş kazası yaşanmasının en önemli sebeplerinden biri, çalışan kişilerin oldukça önemli olan durumları ciddiye almaması, özen göstermemesi ve Arnavutköy iş güvenliği kurallarını dikkate almamasıdır. En riskli gruplar arasında bulunan saha çalışanları, en ufak bir dikkatsizlik ya da tedbirsizlik sonucu kaza riski ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Ayrıca,  Arnavutköy inşaat alanlarında kullanılması gereken ve zorunlu olan ekipmanların da kullanılmaması, oldukça önemli bir risk faktörü oluşturmasının yanı sıra kazaya da davetiye çıkartmaktadır. Arnavutköy yapı market üzerinden kolaylıkla temin edilebilecek inşaat güvenlik ekipmanları, kişilerin olası kaza durumlarında en önemli koruyucuları olacak ve yaralanma ihtimalini büyük ölçüde azaltacaktır. İnşaatlarda kullanılan başlıca iş güvenlik ekipmanlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

-Baret

Birçok iş alanında kullanılan ve giyilebilir koruyucu ekipmanlar arasında son derece önemli bir yerde olan baret, kişilerin kafasına alabilecekleri darbelerin etkisini azaltmak ve kafalarını korumak amacı ile kullanılmaktadır. Arnavutköy hırdavat, satış alanlarından alınacak baretlerin baş ile üst noktası arasında bulunmakta olan boşluklu kısım, kişilerin alacağı darbelerin etkisinin kırılmasını ve başa alınan darbelerin zararsız olmasını sağlamaktadır. Baretler çeşitli modellerde üretilse de, aynı sabitleme özelliği ve darbe kırma özelliği bulunmaktadır.

-Koruyucu Gözlük

Koruyucu gözlük, kişilerin çalışma anında gözlerinin katı ve sıvı partiküllere karşı korunmasını sağlayan ekipmanlardır. Arnavutköy elektrikli el aletleri ile yapılacak olan kesme işlemleri sırasında kesinlikle koruyucu gözlük kullanılmalı ve işlem sırasında ortaya çıkabilecek olan küçük parçaların kişilere zarar verme durumuna karşı bir tedbir alınmalıdır. Emniyet gözlüğü adı ile bilinen ve Uv ışınlarından da korunmak amacı ile kullanılabilen bu ekipmanlar, yeterli koruma özelliğine sahip olmalı, dayanıklı ve koruyucu malzemeler kullanılarak üretilmelidir. Koruyucu gözlük çeşitleri arasında sadece göz koruma özelliğine sahip ürünler bulunmamaktadır. Arnavutköy yapı market zincirlerinde bulabileceğiniz ve tamamen yüz koruma özelliğine sahip olan koruyucu ürünler, yapılacak işin şartlarına göre seçilmelidir.

-Maske

Koruyucu maskeler, çalışma ortamları göz önüne alınarak özellikle İnşaat alanlarında yapılacak, boya işlemleri gibi yoğun kimyasal içeriklerin kullanıldığı durumlarda, hava yolu ile solunum yapılmasını engellemek amacı ile kullanılmaktadır. Maskeler, Arnavutköy boya işlemlerinin yanı sıra, duman, toz ya da zararlı gaz bulunan ortamlarda da kullanılmaktadır. Maskeler iş alanlarına uygun olarak seçilmeli ve her sektörde aynı maske kullanılmamalıdır.

-Dış Giyim

İnşaatlarda Arnavutköy iş güvenliği ekipmanlarını tamamlayan en önemli parçalardan biri giysilerdir. Kişilerin çalışma şartların uygun rahat, bedenine uygun ve dayanıklı giysiler tercih etmesi, olası iş kazalarının önüne geçmekte ve kaza riskinin azalmasını sağlamaktadır. İş kıyafetleri ne bol olup kişilerin takılıp düşmesine sebebiyet vermeli, nede dar olup kişilerin rahat çalışmasını engellemelidir.

-İş Ayakkabısı

Ağır yüklü eşyaların taşınması ya da kaldırılması gereken çalışma alanlarında, bu gibi cisimlerin kişilerin ayaklarına düşme ve zarar verme ihtimali bulunmaktadır. Özellikle inşaat alanları gibi açık çalışma sahalarında, tamamlanmamış işlerin diğer güne devretmesi ve o alanda kullanılan malzemelerin bulunduğu konumda gelişigüzel bir şekilde bırakılması sıklıkla yaşanan bir durumdur. Bu gibi çalışma alanlarında kişilerin ayaklarına çeşitli şeyler batması, ayaklarına zarar vermesi ya da kişilerin düşmesi olasılıklar içine dahil edilmektedir. Arnavutköy inşaat alanlarında gerekli güvenlik kurallarının sağlanması ve kişilerin zarar görmemesi adına kaymaz tabanlı ve çelik uçlu tam korumalı ayakkabılar kullanılmalıdır.