Matkap nedir?

 

Matkap, Arnavutköy elektrikli el aletleri sınıfında duvar, beton, taş, ağaç, metal gibi sert yüzeylerin delme işlemlerinde ve vidalama işlerinde kullanılan oldukça pratik bir üründür. Çeşitli güç ve ebatlarda üretilen matkaplar gerek profesyonel olarak ustaların alet çantalarında gerekse evlerde hırdavat malzemeleri içerisinde mutlaka bulunmaktadır. Çeşitli Arnavutköy matkap uçları ile kullanılabilen matkaplar saatler sürebilecek delme ve vidalama işlerini çok kısa sürelerde yapabilmektedirler. Elektrik kablosu ile çalışabilen türleri olduğu gibi kablosuz veya şarjlı olarak çalışan tipleri de bulunmaktadır. Kablosuz olanlar nispeten hafif sayılabilecek işlerde tercih edilmektedir.

Nerelerde Kullanılır?

Özellikle inşaat, elektrik, sıhhi tesisat gibi ustaların yanlarından kesinlikle ayırmadığı matkabın kullanım alanı oldukça fazladır. Arnavutköy el aletleri içerisinde vazgeçilmez bir yere sahip olan matkaplar genel olarak;

  • Sert yüzeylerde vidalar için delik açılmasında,
  • Ahşap veya duvarlarda vida deliklerine göre nispeten daha büyük deliklerin panç ile açılmasında,
  • Vidalama işlemlerinde,
  • Boya veya bunun gibi sıvıların pratik olarak karıştırılmasında kullanılabilmektedir.

Darbeli Matkap Nedir? Diğer Matkaplardan Ayıran Özellikleri Nelerdir?

Arnavutköy inşaat işlerinde yoğun olarak kullanılan darbeli matkaplar çok sert yüzeylerde delikler açılmasında mükemmel rahatlık sağlamaktadır. Darbe veya vurma etkisine sahip olan darbeli matkaplar bir taraftan matkap ucuna dönme işlemini uygularken diğer taraftan ileri ve geriye doğru darbe vererek sert yüzeyde kolaylıkla delik açılmasını sağlamaktadır. Diğer matkaplarda sadece dönme özelliği bulunmakta olup ileri geri bir hareket söz konusu olmamaktadır. Bazı model matkaplarda hem darbeli hem de darbesiz olarak çalışabilme özelliği bulunmaktadır.

Matkap Tercih Edilirken Göz önünde Bulundurulması Gereken Konular

Arnavutköy yapı market mağazalarından matkap ihtiyaçlarınız için alışveriş yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bir kısım önemli konu bulunmaktadır. Öncelikle matkap seçerken hangi iş için kullanılacağını sorgulamak ilk olarak dikkat edilmesi gereken husustur. Eğer yoğun ve çok fazla matkap ile işlem yapacak iseniz o halde devir gücü yüksek olan daha fazla darbe sayısına sahip olan matkaplarını seçmeniz uygun olacaktır. Örneğin dakikada 1800 devire sahip ve aynı şekilde dakikada 27000 darbe vuruşu yapabilen darbeli özelliğe sahip bir matkap ile çoğu işin üstesinden gelmek mümkün olmaktadır. Böyle bir matkabı daha çok inşaat alanında profesyonel olarak hizmet veren ustalar tercih etmektedirler.

Arnavutköy hırdavat mağazalarında ev için daha çok küçük işlerde kullanmaya yönelik matkaplarda bulunmaktadır. Örnek olarak dakikadaki devir sayısı 500 olan ve 900 darbe vuruş miktarına sahip bir darbeli matkap ile evde matkap gerektiren çoğu iş halledilebilmektedir.

Matkabın kullanılacağı alan daha çok vidalama işleri ise o halde darbeli bir matkaba ihtiyaç olmayabilmektedir. Bu tip işler ile uğraşacakların darbesiz modellere eğilmesi daha uygun bir seçenek olmaktadır. Eğer matkap Arnavutköy boya karıştırma işlerinde kullanılacak ise o halde darbeliden ziyade darbesiz bir matkap daha iyi bir iş çıkarabilmektedir.

Seçim esnasında dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda matkap ucunda aydınlatma olup olmadığıdır. Matkap ucunda bulunan ışık ile daha iyi bir görüş sağlayan ustalar daha ince işler çıkarabilmektedirler. Daha çok karanlık yerlerde çalışan yapı ustaları için önerilen bu özellik, özellikle tezgâh altı veya bodrum gibi yerlerde yoğun olarak çalışan yapı ustalarına tavsiye edilmektedir.

Matkap Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Arnavutköy iş güvenliği kapsamında matkap kullanırken dikkat edilmesi gereken bir kısım emniyet kuralı bulunmaktadır. Öncelikle matkap kullanırken kopan ufak parçalardan gözleri korumak için mutlaka iş gözlüğü takılmalıdır. Islak ellerle matkap kullanılmamalı, ellere uygun eldiven giyilmelidir. Matkap ucunun yuvasına tam olarak oturduğundan emin olduktan sonra işleme başlanılmalıdır.