Hırdavat Nedir? 

Arnavutköy hırdavat, her ne kadar sözlük anlamı ile önemsiz, gerek olmayan, küçük eşyalar anlamına gelse de hırdavat malzemeler onarım yapılırken sıklıkla kullanılan metal eşyalar, çiviler, kilitler, vida ve somunlar gibi birçok işlevsel ufak nesnelere verilen isimdir. Hırdavat malzemelerinin kapsamı oldukça geniş bir alana yayılmaktadır.  Arnavutköy yapı market mağaza reyonları arasında dolaşırken hırdavat bölümünün oldukça geniş olduğu ve içerisinde neredeyse yüzlerce ürünün onlarca sınıf altında sergilendiği görülmektedir.

Hırdavatçıda Yer Alan Ürünler Nasıl Gruplandırılır?

Arnavutköy inşaat yapı malzemeleri üzerine ticaret yapan mağazalarda alışveriş yapan usta ve müşterilerin ihtiyacı olan hırdavatları kolaylıkla bulabilmesini sağlamak maksadıyla uygun bir ürün gruplamasına ihtiyaç duyulmaktadır. Genel bir kural olarak daha fazla satılan ürünler kolay ulaşılabilecek bölümlerde fazla adetlerde sergilenirken, nispeten daha az satışı olan ürünlerin raflarda az miktarda bulundurulması uygun bir hal tarzı olmaktadır. Kaldırılması güç olan malzemelerin alt raflarda bulundurulması da gerektiğinde taşıma kolaylığı sağlamaktadır. Bu çerçevede hırdavat malzemeleri mağazalarda bu kurallar göz önüne alınarak sergilenmektedirler. Birçok işlevsel parça ve üründen oluşan hırdavat bölümlerinin düzenli olarak tasnif edilmesi müşterilerin istedikleri ürünlere daha kolay ulaşmasını sağlamaktadır.

Ürünler Kullanım Alanlarına Göre Kendi Arasında Gruplandırılmalı

Hırdavat ürünlerinin sınıflandırılmasında bir kısım konunun göz önünde tutulması gerekmektedir. Özellikle kullanım alanlarına göre yapılan ana sınıflandırmalar arama bulma kolaylığı bakımından oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Ana kullanımlarına göre; 

 • Vida, somun, çiviler,
 • İş güvenliği ürünleri,
 • Kapı ve pencere malzemeleri,
 • Köşebentler,
 • Menteşe ve kulplar,
 • Mobilya veya endüstriyel ekipmanlarda kullanılan tekerlekler ve ruletler,
 • Matkap uçları,
 • İpler ve halatlar,
 • Gönyeler,
 • Manuel el aletleri,
 • Tel ve zincirler,
 • Sıhhi tesisat işlerinde kullanılan hırdavat malzemeleri ve ihtiyaç duyulan diğer sınıflara giren ürünler olmak üzere bir sınıflandırma yapılabilmektedir.

Ebatlara Göre Sınıflandırma Yapılmalı

Ana sınıflandırma da kendi arasında inşaat yapımında, marangoz işlerinde, sıhhi tesisat çözümlerinde, elektrik işlerinde veya Arnavutköy iş güvenliği kapsamında kullanılanlar gibi bir gruplandırma yapmak faydalı olabilmektedir. Diğer bir sınıflandırma tipi de ana sınıflar içerisinde ebatlara göre bir gruplandırma yapılmasıdır. Ebadı büyük olanlar ön sıralara veya tam tersi bir sıralama ile büyük bir kargaşa giderilebilmektedir. Örneğin Arnavutköy matkap uçları öncelikle kendi arasında ahşap ürünler ve metal ürünler için olmak üzere sınıflandırıldıktan sonra numaralarına göre ayrı olarak gruplandırılarak oldukça önemli bir tasnifleme yapılabilmektedir.

Arnavutköy el aletleri hırdavat bölümlerinde sınıflandırılırken elektrikli ve manuel olarak gruplandırmak arama bulma açısından iyi sonuçla vermektedir. Aynı şekilde tornavida, pense, ıskarpela gibi gruplandırmaların el aletleri içinde yapılması büyük kolaylık sağlamaktadır. Diğer taraftan Arnavutköy elektrikli el aletleri için kullanım alanlarına göre kategori içine almak, kullanıcıların alışverişleri esnasında büyük rahatlık sunmaktadır.

İyi bir Gruplandırma iyi Bir Alışveriş Deneyimini Sunar

Tüm bu gruplamaları yapmak suretiyle belli bir düzene sahip olan gerek mağazalar gerekse internet üzerindeki sanal hırdavat dükkânları müşterilerine pratik bir alışveriş deneyimi temin edebilmektedirler. Aksi takdirde müşteriler ihtiyaç duydukları ürünleri raf veya kategori içinde bulamayabilmekte ve aradığı ürünün o mağazada olmadığını düşünerek o hırdavat dükkânından alışveriş yapmama yoluna gidebilmektedir. 

Örneğin Arnavutköy boya malzemeleri içinde bir el aleti ihtiyacı olan bir ustanın aradığı el aletini kısa sürede bulması için iyi bir gruplandırma yapılmış olması onun kısa sürede aradığı malzemeye ulaşmasını sağlayacaktır. Diğer taraftan aradığı ürünü mağazada bulunmasına rağmen aradığı yerde bulamayan müşteri mağazada daha fazla zaman kaybetmeyip başka mağazalara yönelecektir. Bu sebeple hangi tür hırdavat dükkânı olursa olsun iyi bir gruplandırma ile oldukça iyi sonuçlar alınabilmektedir.