Hangi matkap ucu nerede kullanılır ? Matkap ucu çeşitleri

  1. Metal matkap uçları demir içermeyen metaller için uygundur. Bunlar alüminyum, bakır, pirinç, çinko, demir ve alaşımsız çeliği içerir. Paslanmaz çelik için, kobalt alaşımlı Yüksek Hızlı Çelikten (HSS-E) yapılmış matkap uçları ya da titanyum kaplamalı düz matkap uçları gereklidir. En çok demircilerin veya büyük firmaların kullandığı HSS, HSS-E matkap uçları metal delmek için tercih edilir. Bunlar normal HSS matkap uçlarından daha pahalıdır, ancak matkap ucunda yüksek bir aşınma olmadan özel çelikte delmeye olanak verirler.
  2. Ahşap matkap uçları genelde uç kısımlarında merkezleme ucu vardır. Burgulu, kalıp delme uç, yaprak tipi ve bunun gibi ahşapta delebilmek için çeşitli uçlar mevcuttur. Spiralli ahşap matkap uçları sert ve yumuşak ahşaplar için uygundur. Yılan ahşap veya başka bir deyişle burgulu matkap ucu tüm yumuşak ve sert ahşaplar, hatta ıslak ahşap içindir. Yaprak matkap uçları ise yumuşak ve sert ahşap, hafif yapı malzemeleri ve alçıpan için uygundur.
  3. Beton matkap uçları darbeli matkap ya da döner delici/kırıcı ile birlikte duvarlarda ve betonda delme için kullanılır ancak duvarın gözenekli taşlardan yapılmış olması durumunda, sadece döner (darbesiz) delme yapılmalıdır. Beton duvar delme uçları her zaman farklı gösterir mesela bazı uçlar granit, beton, duvar, kireçli kum taşı, doğal ve yapay taşla delik açma gibi yerlerde kullanılıyorken bazıları sadece duvar, kireçli kum taşı, beton delmekte kullanılıyor. Aynı durum gözenekli tuğlalar ve levhalı duvarlar için de geçerlidir. Bu malzemeleri delmek için, ucunda lehimlenmiş tungsten-karbit levhalar olan bir matkap ucu kullanmanız gereklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.